Tarihçe

1993

İstanbul- Esenler’de ilk atölyesini kurarak; alüminyum aksesuarlara uyguladığı polisaj, eloksal kaplama ve elektrostatik toz boya işlemleri ile sektöre hizmet vermeye başlamıştır.

dotryl93

1995

Alüminyum aksesuar alanında hızlı ilerleyişi, şirketi yeni arayışlara itmiş, bu doğrultuda Kocaeli- Gebze’de 1000 m² kapalı alan üzerine, alüminyum profil ve aksesuarlarına uygulanan, aylık 120 ton kapasiteli elektrostatik toz boya tesisi kurulmuştur. Akabinde şirketin yönetimi de aynı bölgede inşa edilen merkez binaya taşınmıştır.

1996

İstanbul- Esenler’deki atölye, elektrostatik toz boya tesisinin Gebze’de faaliyete girmesi ile birlikte, İstanbul- Şirinevler mevkiine taşınmıştır. Böylece şirketin alüminyum profil ve aksesuarlarının satışı alanında, ilk showroom kategorisindeki mağazası, 450 m² kapalı alanı ile Tema Alüminyum Şirinevler Mağazası ismi ile açılmıştır.

1998

Kocaeli- Gebze’deki tesiste kapasite arttırılarak, ikinci elektrostatik toz boya tesisi kurulmuştur. Bu sayede tesislerin kapasitesi aylık 200 ton olarak belirlenmiştir.

1998

Şirketin İstanbul – Anadolu Yakası’ndaki ilk mağazası olan Tema Alüminyum Sultanbeyli Mağazası 1200 m² kapalı alan üzerine kurularak, alüminyum profil ve aksesuarlarının satışı alanında hizmet vermeye başlamıştır.

1998

Şirketin bir birimi olarak, Tema Alüminyum Dış Cephe ve Mimari Sistemler atölyesi Kocaeli- Gebze’de kurulmuştur. Aynı yıl, alüminyum işleme ve uygulama ekipleri ile Dış Cephe sektörüne giriş yapılmış ve ekibin ilk projesi hayata geçirilmiştir.

2002

SZ Mühendislik Makine ve Metal Sanayi markası ile alüminyum profil üretimi sektörüne giriş yapan şirketin ilk fabrikası Kocaeli- Şekerpınar mevkiinde kurularak, 1000 tonluk tek pres ile üretime başlamıştır. Aynı yıl, fabrikanın profil üretim kapasitesi aylık 150 ton olarak kayıtlara geçmiştir.

2010

Kocaeli’de alüminyum profil üretimi gerçekleştirilen fabrikanın kapasitesi yetersiz kalınca, yenilenme kararı alınmıştır ve fabrika, Adapazarı 3. Organize Sanayi Bölgesindeki 17000 m² açık alan üzerine yeniden kurulmuştur. Burada faaliyete geçirilen 1600 tonluk yeni pres ile üretime başlanarak, kapasite aylık 300 tona çıkarılmıştır.

2012

SZ Mühendislik üretim kapasitesi arttırılarak, fabrikaya 1200 tonluk bir pres daha eklenmiştir. Bu sayede, fabrikanın aylık üretim kapasitesi 500 tona ulaşmıştır.

2013

Tema Alüminyum Sultanbeyli Mağazası’na gösterilen ilgi nedeniyle, aynı mevkide ikinci bir mağaza açma kararı alınmıştır ve 900 m² kapalı alana sahip Tema Sultanbeyli Depo Mağazası açılmıştır.

2013

Gebze tesisinde faaliyet gösteren elektrostatik toz boya ekipmanları, Adapazarı fabrikasına taşınmıştır. Akabinde girilen yenileme süreci ile birlikte Gebze’deki tesisin alanı 4000 m²’ye çıkarılmıştır. Gebze tesisi, bu sayede hem şirketin lojistik merkezi, hem yönetim merkezi, hem de Dış Cephe ve Mimari Sistemler yönetim ve uygulama merkezi olma özelliklerini kazanmıştır.

2013

Şirket, sektörel talep hacmine istinaden, SZ Mühendislik fabrikasının kapasitesini 800 tona çıkarma kararı almıştır, bu doğrultuda fabrikaya getirilen 1400 tonluk 3. prensin kurulumuna başlanmıştır.

2015

Şirketin en büyük mağazası İstanbul- Esenyurt’ta 1600 m² alan üzerine kurularak, Tema Alüminyum Esenyurt Mağazası ismi ile açılmış ve alüminyum profil ve aksesuarlarının satışı alanında hizmet vermeye başlamıştır. Söz konusu mağaza aynı zamanda, şirketin İstanbul Avrupa Yakası lojistik merkezi olma özelliğini de taşımaktadır.

2016

Adapazarı 3. Organize Sanayi Bölgesinde alüminyum profil üretimi yapan SZ Mühendislik fabrikasının ticari unvanı, Sacit Zorlu Metal Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak güncellenmiştir. Tema Alüminyum şuan 4 Satış Mağazası, 2 Lojistik Merkezi, Dış Cephe ve Mimari Sistemler Atölyesi ve Sacit Zorlu Metal San. ve Tic. A.Ş. profil üretim fabrikası ile Türkiye ve 20’den fazla ülkeye hizmet vermeye devam etmektedir.